Praca zdalna – to od niej się zaczęło. Później w świadomości wielu osób zakiełkowało pytanie: a gdyby tak pracować zdalnie z różnych zakątków świata? Tak też zrodził się pomysł na workation.

Praca zdalna cieszyła się dużą popularnością w czasie pandemii. Jak podaje GUS, w marcu 2021 roku nieco ponad 14% pracowników wykonywało swój zawód w takim trybie. Później jednak sytuacja się zmieniła i liczba pracowników chcący pracować z domu znacznie się zmniejszyła. 

Są jednak pewne grupy zawodowe, którym nie myśli się wracać do biur. Najwięcej osób pracujących zdalnie zatrudnionych jest w branżach: informacja i komunikacja, działalność finansowa i ubezpieczeniowa, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Wciąż zatem jest grupa szczęśliwców, która może sobie pozwolić nie tylko na pracę zdalną, ale i na workation.

Czym jest workation?

Słowo workation powstało z połączenia „work” i „vacation”. Oznacza możliwość pracy zdalnej w połączeniu z wakacjami. A czym workation różni się od home office? Różnica jest zasadnicza, nie pracujemy bowiem w domu lub w ulubionej kawiarni a w typowo wypoczynkowej miejscowości. Będąc więc na workation, tak naprawdę pracownik nie wykorzystuje dni urlopowych. Najczęściej pracuje normalnie. Z tym, że z okien hotelu, który wybrał sobie na swoją siedzibę, widzi góry lub morze. A po pracy może korzystać ze wszystkich dobrodziejstw miejsca, w którym się znajduje. 

Workation może charakteryzować się również tym, że stale zmieniamy miejsce naszego pobytu. W ten sposób zwiedzamy cały świat, pracując. Powstało nawet określenie dla tego typu osób – to cyfrowy nomada.

Praca zdalna nad morzem

Kluczową kwestią w workation jest wybranie miejsca, w którym jesteśmy w stanie być dostępni dla pracodawcy (ważne jest więc bardzo dobre łącze internetowe). Przede wszystkim najważniejsze jest jednak to, czy miasto, które wybraliśmy daje nam możliwość wypoczynku, zmiany perspektywy, a nawet niesie ze sobą korzyści prozdrowotne. Jeśli mieszkacie w wielkim mieście, bez dostępu do zieleni i wdychacie codziennie zanieczyszczone powietrze, idealnym pomysłem będzie praca zdalna nad morzem.

Jakie są plusy pracy zdalnej nad morzem?

Zmiana otoczenia daje nam powiew świeżości i tym samym wpływa na naszą kreatywność. Pomysł pracy zdalnej nad morzem powinien spodobać się również właścicielom firm, którzy zyskują bardziej zaangażowanych pracowników. 

Pobyt nad morzem niesie ze sobą wiele prozdrowotnych korzyści. Wilgotne nadmorskie powietrze nasycone jest ważnymi dla człowieka pierwiastkami: jod, sole magnezu, chlorki sodu. Możemy tu odetchnąć pełną piersią, dotlenić się, zregenerować organizm. Zresztą prozdrowotne właściwości nadmorskich miejscowości znane są już od dawna, kto z nas przynajmniej raz w życiu nie słyszał zalecenia lekarza, by przy częstych infekcjach górnych dróg oddechowych, wybrać się do nadmorskiego sanatorium.

Poza wartościowym powietrzem nie bez znaczenie jest tu również jego czystość. Ministerstwo Klimatu w 2020 roku wskazało, że najniższy wynik narażenia na szkodliwy dla człowieka pył PM2,5 ma Trójmiasto (Gdańsk, Sopot i Gdynia).

Gdynia to więc nie tylko powietrze bez smogu, ale również skarbnica jodu. A to bardzo dobra wiadomość, dla alergików i osób, które borykają się z częstymi infekcjami. Dłuższy pobyt nad morzem pozytywnie wpłynie na odporność organizmu.

Poza tym, wyobraź sobie poranki lub zachody słońca, podczas których możesz biegać po plaży, spacerować lub jeździć na rowerze. Wygrzewając się przy tym w promieniach słonecznych, a tym samym dbając o wysoki poziom witaminy D3!

Poza oczywistymi właściwościami prozdrowotnymi, pobyt w Gdyni ma jeszcze inne walory, czyli liczne wydarzenia kulturalne i festiwale. Na przełomie czerwca i lipca 2023 roku odbywa się tu znany dobrze OPEN’ER FESTIWAL. Z kolei we wrześniu Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Nie sposób się nudzić: Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Akwarium Gdyńskie MIR, Muzeum Emigracji w Gdyni, Centrum Nauki Experyment – wszystkie te miejsca zapewniają dużą dawkę wiedzy i rozrywki każdego dnia.

Praca zdalna nad morzem – jaki hotel wybrać?

Gdy wybierzecie już kierunek workation, czas pomyśleć o hotelu lub innym miejscu, w którym zatrzymacie się na dłużej. Jedną z podstawowych rzeczy, bez których nie można się obejść w przypadku pracy zdalnej, jest sprawny internet. Nie bez znaczenie jest oczywiście przytulny pokój, z wygodnym łóżkiem, które uchroni nas od porannego bólu pleców. Do idealnej miejscówki dla pracy zdalnej można dodać jeszcze bliskość sklepów, restauracji i kawiarni.

Jeśli natomiast wybierzecie Hola Gdynia możecie liczyć na dodatkowe profity. Choć obiekt znajduje się w centrum Gdyni, na ulicy Starowiejskiej 1, do plaży miejskiej można dojść w 10 minut! Blisko też znajdują się takie atrakcje jak: Muzeum Marynarki Wojennej, Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Punkt widokowy Kamienna Góra, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji w Gdyni. W najbliższej okolicy są też sklepy i bardzo dobre restauracje.

Jeśli zaś pogoda nie dopisze, bieganie po promenadzie można zamienić na aktywność w fitness klubie ZDROFIT Gdynia, który znajduje się zaledwie 100 metrów od Hola Gdynia.

Poza tym Hola oferuje swoim gościom: dostęp do kuchni przez 24 godziny z darmową kawą i dostęp do hotelowej drukarki.

Rozważasz dłuższy pobyt w Gdyni? Planujesz miesięczne workation nad morzem? Skontaktuj się bezpośrednio z nami i zapytaj o ofertę!